Wyniki konkursów

Konkurs na siedzibę GIWK w Gdańsku [wyniki]

We wrześniu poznaliśmy wyniki konkursu na siedzibę Spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. I miejsce przyznano zespołowi projektowemu w składzie: arch. Mikołaj Ćwidak – Pracownia Architektoniczna, arch. Jakub Drohomirecki – Rochman Drohomirecki Architekci, arch. Adam Drohomirecki, arch. Anna Hildebrandt-Fijorek, arch. Piotr Szulc, stud. Magdalena Klimowicz, stud. Izabela Karczewska.

Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej zabudowy wraz z zagospodarowaniem terenu siedziby Spółki GIWK zlokalizowanej w Gdańsku przy ul. Grodza Kamienna 2, na działce nr 279/3.

Architekci z pracowni Rochman Drohomirecki Architekci postawili sobie za cel „połączenie istniejącej zabudowy z nowoprojektowanym obiektem biurowym w taki sposób, aby założenie stało się unikatowe w skali regionu i stworzyło wizytówkę prężnie działającej spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, a także harmonijnie wpisała się w strukturę miasta.

Cel ten osiągnięto dzięki „nieinwazyjnej bryle nowego obiektu, użytym materiałom wykończeniowym i racjonalnie rozmieszczonym funkcjom programu użytkowego. Dopełnieniem całego założenia projektowego jest przestrzeń, która wytworzyła się pomiędzy obiektami istniejącymi, nowym budynkiem biurowym i planowanym połączeniem kanałów Motławy nad, którym zaprojektowano kładkę pieszą. Ciąg pieszy wiodący wzdłuż nabrzeża łączy ulicę Grodza Kamienna z przyszłym kanałem.

Plac ze względu na doskonałe warunki lokalizacyjne został nieco obniżony ku wodzie, w taki sposób, aby nowe założenie w pełni otwierało się na Nową Motławę. Przestrzeń ta, ma charakter ogólnodostępnej promenady, która zaczynałaby się na wysokości XVII-wiecznego zabytkowego młyna zaadoptowanego na potrzeby centrum konferencyjnego Spółki GIWK, na terenie, którego zaprojektowano również kawiarnię. Udało się stworzyć otwartą przestrzeń publiczną zarówno dla pracowników, jak i interesantów przedsiębiorstwa wodociągowego, a także turystów i mieszkańców miasta Gdańska.

Na podstawie:
link
link

Znalazłeś błąd na stronie? Zaznacz fragment tekstu zawierający błąd i wciśnij Ctrl+Enter bądź wyślij nam maila info@kanag.pl

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: