Wyniki konkursów

Pracownia 22Architekci zwycięzcami konkursu na projekt zabudowy mieszkaniowej przy ul. Górniczego Dorobku w Katowicach

Projektanci z warszawskiej pracowni 22Architekci zwyciężyli w konkursie na opracowanie zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Górniczego Dorobku w Katowicach.

Zadaniem, postawionym przed uczestnikami konkursu, było stworzenie projektu architektonicznego zabudowy mieszkaniowej na bazie wykonanej wcześniej wstępnej koncepcji urbanistycznej. Konkurs miał na celu wyłonić najlepszą pod względem użytkowym, funkcjonalnym, wizualnym i ekonomicznym koncepcję przestrzenną wraz ze szczegółowym rozwiązaniem mieszkań dla zespołu budynków wielorodzinnych, realizowanych w ramach programu Mieszkanie Plus.

Teren inwestycji, na którym zostanie zrealizowany zwycięski projekt jest położony w sąsiedztwie Nikiszowca i Mrówczej Górki, w odległości około 4 km od centrum miasta. Na zlecenie Urzędu Miasta Katowice pracownia architektoniczna Konior Studio opracowała wstępną koncepcję zagospodarowania działki przy ulicy Górniczego Dorobku. Przedmiotem rozstrzygniętego konkursu było doprecyzowanie tej koncepcji i stworzenie spójnego architektonicznie projektu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej.

Zwycięski projekt musiał wpisywać się w historię i tradycję tej wyjątkowej lokalizacji – podkreślał Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości S.A. – Nagrodzona praca nawiązuje bezpośrednio do oryginalnej idei zabudowy katowickiego Nikiszowca, jednocześnie będąc jej nowoczesnym rozwinięciem. Projekt harmonijnie wpisuje się w śląską architekturę, jednocześnie tworząc estetyczne, funkcjonalne i przyjazne miejsce do życia, w którym będą chciały mieszkać kolejne pokolenia.

Projekt zakłada powstanie zabudowy o tradycyjnej formie kwartałowej z obszernymi, obsadzonymi zielenią wewnętrznymi dziedzińcami. Niskie, czterokondygnacyjne budynki o ceglanym kolorze elewacji pomieszczą ponad 500 mieszkań o średniej powierzchni około 60 mkw.

Objęta konkursem działka nie jest jedyną katowicką lokalizacją, w której BGK Nieruchomości będzie realizowała inwestycję w ramach rządowego programu budowy mieszkań na wynajem. 7 lipca spółka zawarła umowę inwestycyjną z Katowickim Towarzystwem Budownictwa Społecznego dotyczącą nieruchomości przy ulicy Korczaka. Jej zagospodarowanie jest przedmiotem II etapu konkursu na dom modelowy, który zostanie rozstrzygnięty 12 września. Łącznie w Katowicach przygotowanych do budowy jest już około tysiąca dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Zgodnie z założeniami harmonogramu: inwestycja uzyska pozwolenie na budowę jeszcze w 2017 roku. Rozpoczęcie prac zaplanowane jest na wiosnę 2018 roku, a przewidywane zakończenie budowy – na przełomie 2019 i 2020 roku.

Na podstawie:
Komunikat prasowy

Znalazłeś błąd na stronie? Zaznacz fragment tekstu zawierający błąd i wciśnij Ctrl+Enter bądź wyślij nam maila info@kanag.pl

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: