Wyniki konkursów

Wyniki konkursu na poidełko dla Warszawy

W środę 19 kwietnia poznaliśmy wyniki konkursu na poidełko dla Warszawy. Pierwsze miejsce, jury przyznało pracy zatytułowanej „Warszawskie Kaśki” przygotowanej przez Lis-Meldner Design Studio w składzie: Paulina Lis-Meldner, Marcin Kucharczyk, Krzysztof Meldner, Maciej Meldner.

W opisie projektu możemy przeczytać, że „inspiracją dla formy poidełka jest funkcjonujący w Warszawie system poboru wody oparty o tzw. ujęcia infiltracyjne. Innowacyjność systemu warszawskiego, zaprojektowanego w latach 60-tych ubiegłego wieku przez Włodzimierza Skoraszewskiego, polegała na zastosowaniu studni ujęciowej w dnie rzeki. Warstwę filtrującą wodę przenikającą do gruntu stanowią piaski denne, które poprzez działanie nurtu rzeki są regularnie wymieniane, odmiennie do rozwiązań gdy studnia znajduje się na lądzie (w których nie ma naturalnej wymiany złoża). W ten sposób udało się rozwiązać problem kumulacji zanieczyszczeń w warstwach filtrujących gruntu. Zastosowana w Warszawie nowatorska metoda poboru wody spod dna rzeki przeszła do historii inżynierii pod pojęciem ujęcia warszawskiego. Widocznymi elementami warszawskiego systemu ujęcia wody są 3 obiekty w formie wież, z których najbardziej znana jest powstała w 1964 roku studnia w korycie rzeki nazywana Grubą Kaśką. W projekcie poidełka starano się nawiązać do architektury tych obiektów, będących jedyną widoczną (i z pewnością powszechnie znaną Warszawiakom) częścią systemu zapewniającego miastu wodę pitną wprost z kranu.

Poidełka zainstaluje Zarząd Zieleni m.st. Warszawy na hydrantach podziemnych. Urządzenia powstaną m.in. na Placu Zbawiciela, pl. Bankowym, pl. Unii Lubelskiej, Placu na Rozdrożu, skrzyżowaniu ul. Dobrej i Tamka, na Bulwarze B. Grzymały Siedleckiego oraz w okolicy Starego Miasta.

Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 20 000 zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej.

Na konkurs wpłynęły 22 prace.

Warszawskie Kaśki – założenia projektowe

Na podstawie:
link

Znalazłeś błąd na stronie? Zaznacz fragment tekstu zawierający błąd i wciśnij Ctrl+Enter bądź wyślij nam maila info@kanag.pl

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: